מעגל השינוי - איך מחליטים לעשות שינוי בחיים?


1 דקות קריאה

"אחת הסיבות לכך שאנשים נוטים להתנגד לשינוי היא כי הם מתרכזים בדברים עליהם יצטרכו לוותר במקום להתרכז בדברים אותם יוכלו להרוויח"
ריק גודווין

שינוי באדם והתנהלותו מורכב משישה שלבים:

שלב 1: קדם הרהור
בשלב זה האדם איננו שוקל אם לשנות את התנהגותו. הוא איננו ער לבעייתו או לצורך שלו להשתנות, ומציג טיעונים והגנות המצדדות בשימור התנהגותו או הרגליו.
סיבות אפשריות לחוסר רצון להיכנס אל מעגל השינוי: פחד מכישלון, פחד מהשלכותיו של השינוי.

שלב 2: הרהור
האדם הופך להיות מודע לבעייתו, אך הוא נוהג באמביוולנטיות כלפי השינוי: האם כדאי לי להתחיל את השינוי בכלל?
הרבה אנשים נמצאים בשלב ההרהור זמן רב, מתלבטים רבות אם כדאי להם להיכנס לתהליך אך אינם מסוגלים להגיע לידי החלטה.
לדוגמא: אדם שאיננו מרוצה ממקום עבודתו בו הוא עובד שנים רבות. מצד אחד: 'הייתי רוצה לעבוד במקום בו אוכל להרוויח יותר/לעבוד במשהו שאני אוהב באמת/לממש טוב יותר את היכולות והכישורים שלי' ומצד שני: 'מצב השוק לא טוב/יהיה קשה למצוא עבודה חדשה/לא צברתי מספיק ניסיון להתקבל לעבודה שאני באמת רוצה'

שלב 3: החלטה (אימון אישי)
האדם מצהיר על כוונתו ועל רצונו לשנות ולהשתנות. ההחלטה היא תנאי בסיסי בדרך לשינוי. בשלב זה האדם נדרש לבחון את משמעויות השינוי ואת מחירו, את משאביו ויכולותיו האישיות שלו טרם הכניסה לתהליך.

שלב 4: פעולה (אימון אישי)
שלב זה מאופיין בפעולות מעשיות שתפקידן ליצור את השינוי המבוקש. דרך בניית תכנית פעולה המורכבת ממשימות קטנות ובינוניות שבהשגתן יתקדם האדם אל עבר המטרה שהגדיר לעצמו.

שלב 5: שימור והטמעה
השלב המאתגר והתובעני ביותר, לשמור על השינוי שהושג. לצורך משימה זו נדרשים כישורים ויכולות אחרות מאלו שנדרשו להשגת השינוי עצמו. אם התוכנית שנבנתה בשלב 4 טובה, יוכל האדם לחזור אליה בכל פעם שהוא מרגיש לא בטוח, יעלו בו ספקות או חוסר מוטיבציה. ככל ששורשי השינוי 'חזקים' ו'ארוכים' יותר, יהיה לאדם קל ונוח יותר לשמור על השינוי שעשה.

שלב 6: נסיגה
מעידות/נפילות הינן התרחשות נורמלית בדרך לשינוי המיוחל. מעידה איננה כישלון אלא חוויה לימודית ממנה צריך להפיק לקחים להמשך תהליך השינוי. חשוב להיצמד לתוכנית הפעולה המקורית שנבנתה בשלב 4 על מנת להתגבר על הנסיגה ולהמשיך בתהליך הטמעת השינוי.

כל אדם יכול לחולל שינוי בחייו, אם רק ירצה בכך! 

מרגיש/ה שאת/ה נמצא/ת בשלב 3 או 4? צור/י עימי קשר לקבלת טיפים וכלים להצלחה מירבית!!