האדם מחפש משמעות

"קונפוציוס אומר: רבים מבקשים את האושר גבוה מעל האדם, ואחרים מבקשים אותו נמוך ממנו; אבל האושר הוא כקומת האדם. ומספר סוגי האושר כמספר קומותיהם השונות של בני האדם".

זורבה היווני, ניקוס קאזאנצאקיסכולנו מחפשים וזקוקים למשמעות; בכל גיל ובכל שלב בחיים; תכלית לכל יום שעובר, הסבר פרטי משלנו לבחירות, למעשים ולדרך בה אנו בוחרים ללכת.

משמעות היא עניין סובייקטיבי, בין אדם לאדם ואפילו ביננו לעצמנו;

אדם יכול למצוא משמעות אדירה בעשייה שתיחשב חסרת כל ערך לאחר, ויותר מזה -

יכול מאוד להיות שהדברים שהיו משמעותיים עבורנו בגיל 21 יקבלו משמעות וחשיבות שונה -עשור מאוחר יותר.

בכל תקופת חיים אנו מחפשים (ומשתדלים גם למצוא) סיבה קרובה לליבנו שלאורה ועבורה נכוון את העשייה והבחירות שלנו. על פיה נחליט אם ומתי להתמסר ללימודים, איזה סוג קריירה נבנה לעצמנו, איך נבחר זוגיות, באילו קשרי חברויות נשקיע ואלו נפרק, מתי נזניח או נטפח תחביב, ואם ומתי נקים משפחה...כו'

יש תקופות שהמשמעות ברורה לנו היטב. הסיבות לעשייה מעירות אותנו בבוקר והולכות אתנו לישון כל לילה. ויש תקופות שהמשמעות הולכת לאיבוד - אירוע או חוויה אישית, משבר עולמי או אירועים בעבודה, לפעמים אפילו סתם כך, משהו שקשה לנו להגדיר במילים או לאמוד, מוביל אותנו לתקופה מבלבלת בה המשמעות של העשייה היומיומית מוטלת בספק, הכל הופך ללא רלוונטי ולמשעמם.


פרופ' לנדאו, מחבר הספר Finding Meaning in an Imperfect World טוען שאנשים נוטים להרגיש 'חוסר משמעות' כשהם אינם מצליחים לזהות באופן ברור מה באמת חשוב להם בחיים באותו הזמן - ולעיתים קרובות שמים את הפוקוס דווקא על מה שהם מאמינים שחסר להם.

חיים עם משמעות לטענתו, הם חיים בהם אנו מצליחים ליצור לעצמנו משוואה מאוזנת בין תחומים שהם בעלי ערך עבורנו. אספקטים ופעולות במציאות החיים שימלאו את היום והזמן שלנו ויהוו ביטוי חיובי לערכים, ליכולות ולרצונות שלנו.

לעומתם, חיים חסרי משמעות יהיו חיים בהם לא נצליח לבטא באופן ראוי את הערכים ותפיסות העולם שלנו (יהיה אופן ביטויים אשר יהיה).


החוקרת פנינית רוסו-מצר בחנה האם וכיצד אנשים בוחרים לפעול על מנת ליצור לעצמם חוויות משמעותיות בחיי היומיום.

מצר טבעה מונח חדש תעדוף משמעות והגדירה אותו בין היתר עם המשפטים הבאים:

  • האופן שבוא אני מארגן את היום שלי משקף ערכים שהם בעלי משמעות בשבילי

  • אני בוחר לכלול בחיי היומיום שלי פעילויות משמעותיות עבורי גם אם לעתים הן דורשות ממני מאמץ מיוחד

לאיזו מסקנה היא הגיעה?

מסתבר שאנשים שהצליחו לתעדף משמעות דרך מעשי היומיום שלהם חוו תחושת משמעות גדולה יותר בחיים שלהם. הם גם חוו יותר רגשות חיוביים ופחות שליליים וקיבלו תחושת אופטימיות ושליטה, אושר וסיפוק מהחיים שלהם.

לטענתה של מצר, ניסיון לשלוט בפעולות שלך לאורך היום היא דרך יעילה וטובה להשיג את תחושת המשמעות; נתינת דגש למעשים ופחות לרגשות.


על מנת לחוות משמעות בחיים אנו נדרשים לשני שלבים - הבנה ופעולה;

בשלב הראשון עלי להבין מהם ערכי הליבה של אישיותי; מה הכי חשוב לי בחיים? איזו סוג של עשייה, אילו פעולות, מצבים, מסבים לי הנאה, סיפוק, שמחה?

השלב השני הוא פעולה, היות וההבנה לבדה איננה מספיקה. כי גם אם הבנתי שערך המשפחה חשוב לי יותר מכל, אבל אינני מצליח לתרגם אותו לפעולה במציאות היומיומית שלי, (לבלות יותר זמן עם המשפחה) לא באמת הצלחתי לממש את הערך הזה, ומכאן שלא אצליח ליצור את תחושת המשמעות שאני רוצה.

יש לא מעט אנשים שיודעים היטב מה מסב להם הנאה ושמחה אבל הם אינם מצליחים לתרגם את הידיעה הזו למעשים ופעולות בחיים שלהם. צמצום הפער בין הידיעה לעשיה הוא הכרחי.

ולכן, כדי להשיג משמעות עלינו להתמקד בהפיכת העשייה שלנו עצמה למשמעותית, לייצר מטרות לעצמנו ולא לנסות 'למצוא אותן'.


תרגיל

עכשיו זה זמן מצוין לשאול את עצמי:

מהם הערכים המיצגים את האישיות שלי?

עזרה לזולת? התפתחות אישית? בע"ח? ספורט? אמנות ויצירה? סדר וניקיון? משפחתיות?


רשימת הערכים של בני האדם היא אינסופית ומכאן שגם הפעולות והדברים שאפשר לעשות כדי לבטא אותם לכדי עשייה קונקרטית.

מה שנהדר בסיפור הזה, שכל פעולה שנבחר לעשות, קטנה כגדולה, תעזור לתת ביטוי מעשי ומוחשי לערכי הליבה שלנו ובאופן אוטומטי תגביר את תחושת המשמעות וההרגשה הטובה.

אהבה אדירה לבעלי חיים?

לא לכולם יש זמן להתנדב בחתוליה או מקלט לחיות. אבל אפשר לגדל ולהשקיע בכלב/חתול אישי. (ואם אין לי אולי אפשר לחשוב על אימוץ?)

היתה לי מתאמנת שאהבה מאוד חתולים, אך מכל מיני סיבות איננה יכלה לאמץ חתול לביתה. במהלך האימון היא קיבלה החלטה 'לאמץ' ולדאוג באופן יומיומי לארבעת חתולי הרחוב שהפכו לשלה; האכלה, עיקור/סירוס וכמובן היא רואה את עצמה אחראית לכל טיפול רפואי אם יידרש בעתיד. אישה זו החליטה לפעול בכדי לתת ביטוי לערך מרכזי ודומיננטי באישיותה ובכך היא יוצרת לעצמה משמעות יומיומית. ההחלטה שקיבלה אפשרה לה לבטא באופן קונקרטי את הצורך שלה ב'נתינה' לבעלי חיים (וחתולים בפרט), צורך שעד כה לא קיבל התייחסות ממשית בחייה.


ומה איתך?

מהם הערכי הליבה שלך?

האם קיימת חפיפה מסוימת בין הערכים שלך לפעולות ולמשימות שלך במהלך היום/שבוע?

איזו פעילות תהיה משמעותית עבורך וכדאי לך לתעדף אותה כבר מחר?

על איזו פעילות אפשר לוותר?בהצלחה!

שרית קלדרון גורקוב - מאמנת אישית (MA,MCI)

חוקרת ספרות ומידענית

@שמעת כבר על לוח חזון? מי צריך אותו? ואיך אפשר להכין לבד?


רוצה לחכות ולהתחיל רק מחר?

במיוחד בשבילך:

@שיטת פומדורו לניהול משימות לדחיין המצוילמדריך המקוצר 'עוגני קריירה ודימוי מקצועי'יש לך שאלה? אפשר לשלוח לי מייל

או הודעה בטלגרם או פשוט להתקשר

054-7894522


ביבליוגרפיה:

  • Why You Should Prioritize Meaning in Your Everyday Life, PNINIT RUSSO-NETZER

  • You Don’t Find Your Purpose — You Build It, John Coleman, HBR

  • The secret to a meaningful life is simpler than you think, Ephrat Livni, QUARTZ

  • ויקטור פרנקל, האדם מחפש משמעות