6 כובעי חשיבה

ששת כובעי החשיבה של דר' דה בונו היא שיטה המנחה אותנו למקד את החשיבה שלנו כך שנבצע רק סוג אחד של חשיבה בכל זמן נתון.

בכל פרק זמן אנחנו חובשים כובע אחד והוא מנחה אותנו לסוג אחר של חשיבה.

מטרתם של כובעי החשיבה היא לפשט את תהליך החשיבה, לפרק אותה לגורמיה, כך שהאדם החושב יוכל לבחור בסוג החשיבה המתאים לו או לשנות מכיוון חשיבה אחד לשני - במקום להפעיל את כל סוגי החשיבה בו זמנית.


הערך הגדול של הכובעים טמון בכך שהם מספקים תפקידי חשיבה מוגדרים. בלי הטקסיות שנותנים הכובעים, אנשים נוטים להיתקע על צורת חשיבה אחת, לפעמים 2. בדר"כ לא יותר.איך זה עובד - צבעים ותפקידים:


כובע לבן:

כובע לבן ממקד אותנו במידע הקיים (עובדות, מספרים, סטטיסטיקות, מקובלות או הערכות מבוססות, ידע עצמי מניסיון ועוד). המידע מובא ללא כל פרשנות או שיפוטיות ובאופן אובייקטיבי.

כובע אדום:

כובע אדום ממקד אותנו ברגשות, בתחושות ובאינטואיציה שלנו. הכובע נותן לנו את לגיטימציה לבטא את רגשותינו ולכלול אותם בחשיבה, באופן מודע במיוחד כאשר יש לנו ניסיון בנושא או חיבור אישי.

בשיחה רצינית, אנחנו איננו אמורים , כביכול, להציג את רגשותינו אלא להתייחס למידע ניטרלי בלבד. עם זאת, הנטייה הטבעית שלנו היא קודם להוציא את הרגשות ולהתייחס באופן רגשי לרעיון או הבעיה הנידונים.


כובע שחור:

כובע שחור מכוון אותנו לחשוב באופן ביקורתי (ושלילי) כדי להצביע על חסרונות, נקודות תורפה, השלכות שליליות, או סכנות הכרוכות ברעיון או תכנית מסוימת.

מתי משתמשים בו? כשרוצים לקטול רעיון, לנמק מדוע לא כדאי לקבל הצעה מסוימת, או לשכנע מדוע תכנית מסוימת אינה כדאית.

זהו כובע שמשתמשים בו הרבה, אך יחד עם זאת, מומלץ להימנע משימוש יתר בכובע השחור כי הוא עלול לקטול רעיונות יצירתיים עוד לפני שהם עלו ובכך לחסום את הדרך להגיע לפתרון המיטבי.


כובע צהוב:

כובע צהוב מכוון אותנו לחשיבה חיובית, לחיפוש יתרונות, תועלות שניתן להפיק מהרעיון, הצלחות והשלכות חיוביות. עם זאת הוא עדיין מחייב אותנו בהנמקה וביסוס של ההערכה, תוך שימוש בהגיון. כל רעיון יצירתי ראוי למעט חשיבה של הכובע הצהוב. החשיבה החיובית אינה טבעית כמו חשיבת הכובע השחור, היא דורשת לעיתים מאמץ מכוון. לא תמיד היתרונות גלויים לעין ולפעמים צריך להשקיע מאמץ כדי למצוא אותם.


כובע ירוק:

כובע ירוק מכוון אותנו לחשיבה יצירתית ופעילה, בשני כיוונים: 1. חשיבה בונה: "להזיז" דברים, לגרום למשהו שיקרה. "האם ניתן לעשות זאת בדרך שונה?" 2. הצעת כיוון חדש: להגות רעיונות, חלופות, פתרונות, המצאות חדשות. הדגשת החידוש! למשל, "האם תוכל למצוא לכך הסבר אחר?" "אנו זקוקים כאן למספר רעיונות חדשים".

חשיבה יצירתית לא צריכה להיות הגיונית, היא יכולה להיות בקפיצות, לנבוע מגירויים אקראיים, לבוא מכיוון בלתי צפוי, מתעלמת מאילוצים.

בזמן שאנו חושבים עם כובע ירוק עלינו לזכור 3 דברים חשובים: לא לפחד מביקורת

לשאול תמיד "מה עוד?"

לנסות להגיע מעבר לידע הקיים

באמצעות הכובע הירוק ניתן להציע גם רעיונות ניסיוניים, שאין לנו מושג אם יצליחו או לא.


כובע כחול:

כובע כחול מכוון אותנו לחשיבה על החשיבה באופן מודע כלומר, להפעיל ביקורת על תהליכי החשיבה, להיות בשליטה על תהליך החשיבה עצמו ולקבוע שאלות מעוררות חשיבה להמשך.

הכובע הכחול שונה מיתר הכובעים בכך שהוא ממוקד בחשיבה עצמה. ניתן לראות אותו כמנחה של קבוצת הכובעים: הוא מנתח את יעילות השימוש בכובעים, מזהה צורך בשימוש בכובע אחר, מזמן אותו לחשיבה, קובע את סדר השימוש בכובעים כלומר את תכנית החשיבה. (הצעות לשיפור, ייעול חשיבה).

הכובע הכחול מתפקד כ"נווט החשיבה" של הקבוצה: הוא מתבונן, מברר, ממקד, מגדיר מטרה, מנסח שאלות, מזהה סטייה ממסלול החשיבה, מחזיר למסלול החשיבה, מבקר, מזהה צורך בחשיבה אחרת, מזמן את השימוש בכובע הדרוש, עוצר דיון לצורך בירור, עורך סיכומי ביניים ועורך סיכום סופי.


איך זה עובד?

שימוש בכובעי חשיבה הוא תהליך אפקטיבי במיוחד כשנדרשת חשיבה והחלטה קבוצתית אבל זאת שיטה שנמצאה יעילה גם לשימוש אישי. ההשקעה והמאמץ יכולים להוביל אותך לרעיונות ולתוצאות מרשימות שיכולות להפתיע....


רוצה לנסות?

הכנתי לך דף עבודה עם שאלות מכוונות לכל כובע - לכל צורת מחשבה.

כתוב/י את הרעיון/דילמה/מחשבה שלך ושאל/י את עצמך שאלות בצבעים שונים.

מרגישה תקועה 'בצבע' מסוים? חבשי מיד את הכובע הירוק:

נסי לחשוב בתור 'דמות' מעניינת, שני מקום ישיבה, התייעצי עם משהו שאת מעריכה או אפילו נסי לנסח אחרת את הרעיון או ההתלבטות שלך.


6 כובעי חשיבה 2020
.pdf
Download PDF • 1.37MB

רוצה עוד תרגילים לפיתוח שריר היצירתיות?
בהצלחה!

שרית קלדרון גורקוב - מאמנת אישית (MA,MCI)
יש לך שאלה? בדיוק בשביל זה אני אפשר לשלוח לי הודעה, מייל או פשוט להתקשר

0547894522
#ששה_כובעי_חשיבה

#איך_זה_עובד

#יסודות_להקמת_עסק

#יצירתיות

#חשיבה_על_חשיבה

#צבעים_ותפקידים

#פרשנות_אישית

#כובעירוק

#כובעכחול