אילוף שדונים אישיים

בראשו של כל אחד מאתנו שוכן שדון. הוא, במידה רבה, הפרשן לכל החוויות והאירועים שאנו חווים בחיים. השדון מלווה אותנו מאז בואנו לעולם ומשפיע על קיומנו לאורך החיים. שדונים, טוען קרסון מחבר הספר 'לאלף את השדון אתגר פסיכולוגי', הם יצורים מתוחכמים מטבעם ובעזרת 'סגנונות עבודה' שונים הם מנסים (ולעיתים רבות גם מצליחים) להכניע את ה'אני הטבעי' שלנו.

משימתו העיקרית של השדון היא להפחיד ולדכא אותי לגבי כל מה שקשור בהתפתחות האישית שלי ולקבוע עבורי את הדרך בה אני 'צריכה' לחיות את החיים.

השדון שלך רוצה שתאמיני שאת תוכלי להיות שבעת רצון ומסופקת רק כאשר כל הדברים בחייך יהיו מסודרים וישרים - כמו חיילים במסדר.

במציאות זה לא עובד ככה.

שום דבר בעולם לא ניצב מסודר ובשורות ישירות לפקודתך (נכון?). גם אם תצליחי להעמיד את כל הדברים בדום מתוח, הם הרי לא יישארו כך לאורך זמן. ובוודאי שלא אחת ולתמיד.

העולם שלנו זז ומשתנה.

חיים עם שדון פעיל ודומיננטי יכולים להיות מתסכלים וקשים, חסרי גיוון ובעיקר מלאים בפחד, דאגה והלקאה עצמית.

קרסון מתאר מספר שלבים לטיפול ואילוף של שדון מזיק; כשהצעד הראשון הוא פשוט אבל גם קצת טריקי- *הבחנה* בשדון. הבחנה הדורשת השקעה אבל לא מאמץ.

רוצה להבחין השדון שלך? הנה מס' שאלות ראשונות להתחלה -

איך את מגיבה כשעולים בך רגשות מסוימים, למשל כעס? או שמחה? איך את מגיבה לעצב? לפחד?

ובכלל, איך את מגיבה לאנשים ולסיטואציות שונות בחיים שלך?

המטרה היא לעורר מודעות והתייחסות אקטיבית לאירועים בהם את מושפעת ואף משנה את ההתנהגות בהתאם לגחמותיו של השדון שלך.


בספרו של קרסון ניתן למצוא מגוון רחב של סיטואציות ואירועים בהם מנסים סוגים שונים של שדונים (שהתפתחו אצל סוגים שונים של אנשים) לקלקל ולהפריע להתפתחות אישית בריאה ומאושרת.

קרסון מסביר ומדגים כיצד זיהוי, שינוי צורת מחשבה וכפועל יוצא גם שינוי בגישה ובהתנהגות מאפשרים לנו להבחין בשדון ולאלף אותו. עם קצת תרגול אפשר להפוך את ההצעות והפרשנויות הבעייתיות של השדון לחסרות ערך ולאפשר ל'אני האמיתי' שלנו לפרוץ החוצה ללא כל חשש.


אחד מהשלבים החשובים בתהליך האימון האישי הוא זיהוי דרכי עבודה ופרשנויות של השדון הפרטי שלי. ובמונחים מקצועיים: חסמים, מעכבים פוטנציאלים, פחדים והרגלים לא מקדמים.

פרשנויות יכולות להיות תפיסות מוטעות שלנו לגבי עצמנו, המתבססות על ביקורת של האנשים שסביבנו, אנשים שאנחנו מאפשרים להם להשפיע על הרגשות והמעשים שלנו: הורים, מעסיקים, ידידים, קולגות או אפילו אנשים המעוררים בנו רגש של תחרות.

תהליך האימון מאפשר, בין היתר, זיהוי ו'טיפול' בתפישות, פרשנויות ובחירות מעכבות.

דוגמאות

  • האם השדון שלי משפיע על איך שנראית הקריירה שלי? הזוגיות שלי? איך הוא עושה זאת?

  • האם אני נמנעת מדברים רק כי אני מפחדת להיכשל? לקבל תשובה שלילית? מה אני עושה במקום?

  • אילו פעולות, מעשים ובחירות בחיים מונעים מהצורך שלי לרצות את הסביבה? ולמה?

  • איך מצליח השדון שלי לשכנע אותי לעשות דברים שאני יודעת שלא יקדמו אותי בחיים, שלא ישמחו אותי? איזה תירוצים הוא לוחש לי באוזן?

הגדלת מודעות לעבודה של שדון עוזרת לנו לשלוט בו. ברגע שזיהיתי אותו ובאילו אופנים הוא משפיע עלי יהיה לי קל לבחור את סוג המניפולציה שלי נגדו. כי לכל ניסיון פגיעה של שדון יש מכת נגד, דרך להילחם בנזק שהוא מעולל לחיים שלי.

בפגישות אימון נותנות לי כלים לשיפור ההתנהלות היומיומית שלי, את הביטחון עצמי שלי ואת הדרך בה אקבל החלטות עתידיות כך שלא יושפעו, בשום אופן, מעבודה של שדון.

אילוף של שדון הוא תהליך הדורש תרגול, השקעה, ערנות ורצון לגרום לכך שההשפעה שלו על הבחירות שלי בחיים יהיו אפסיות.


איך נראה השדון שלך? איך הוא מנסה לשבש לך את החיים?

ואיך אפשר 'לטפל' בו?

תרגיל לעבודה עצמאית לזיהוי כישורים וחזקות, איומים, חולשות והזדמנויות אפשר למצוא כאן

יש לך שאלה? בדיוק בשביל זה אני כאן!

אפשר גם במייל


שרית קלדרון גורקוב - מאמנת אישית (MA, MCI)
"סיפוק אמיתי והרגשה טובה הם תוצר של מיקוד המודעות במי שאת באמת, ללא מסכות, גינונים, משחקי תפקידים שבאמצעותם את מנסה להתאים את עצמך לתפיסה דמיונית שלך עם עצמך".

לאלף את השדון - אתגר פסיכולוגי / ריצארד ד. קרסון

#לאלף_את_השדון #הבחנהבשדון #סגנוןעבודה #קבלתהחלטות #פחדמכישלון #ריצוי #תרוצים