לקראת החלטה חשובה

קרה לך פעם שהיית צריכה להחליט לגבי משהו חשוב אבל ההרגשה הזאת שמשהו שעדין חסר כדי להחליט סופית לא הרפתה?

החלטה מוצלחת דורשת הכנה מדוקדקת. הרבה מעבר לאיסוף כל העובדות ו'הנתונים היבשים'; יכול מאוד להיות שלמרות כל מקורות הידע שלך עדין תקבלי החלטה לא טובה.

למה?

אולי, למשל, כי לא הצלחת לעבד את כל המידע שיש לך באופן יעיל (נגיד בגלל הסחות דעת ומשימות רבות אחרות שיש לך), ויכול להיות שאת פשוט מטילה ספק בעצמך וביכולת שלך לבחור ולהחליט נכון.


כולנו נדרשים לקבל עשרות החלטות ביום. החל מהבחירה מה ללבוש בבוקר, מה לאכול בצהריים ומה לראות בערב בטלוויזיה (או אולי לקרוא ספר?). כל החלטה שכזו דורשת מאמץ נפשי קטן עד גדול.

יש החלטות שאנחנו מקבלים כלאחר יד; החלטות אינטואיטיביות, אוטומטיות, שאנחנו בקושי שמים לב אליהן. אחרות, דורשות התעסקות רבה הרבה יותר, מחשבה, השקעת זמן.


אחת מהמלכודות שאנו נוטים 'ליפול בהן' בדרך להחלטה טובה היא מלכודת הדעה הקדומה. אם נרצה ואם לא אנחנו מושפעים מנטיות הלב שלנו ומדעה קדומה שיש לנו – וזה עניין שאנחנו לא ממש מודעים אליו.

לפעמים, אנחנו נותנים משקל 'משמעותי' יותר למידע הראשון שקיבלנו. (מחבר, מקרוב משפחה) מידע כזה לא בהכרח יהיה הכי מדויק או שימושי ממידע שנקבל אחריו, אבל תהיה לנו נטיה בלתי רציונלית להיצמד דווקא אליו.


ועוד עניין שמקשה עלינו לקבל החלטה ניטרלית: יש לנו נטיה לתעדף מידע שכבר מגבה, באופן כזה או אחר, את מערכת האמונות וההשקפות שלנו.

מה זה אומר?

נגיד שאני מאמינה שאנשים שמאליים הם אנשים יצירתיים במיוחד. כל בן אדם יצירתי ושמאלי שאני פוגשת הוא הוכחה ניצחת לתיאוריה שלי. אם במקרה פגשתי משהו שמאלי ולא יצירתי אני אצליח למצוא הסבר (או תירוץ) שיוכל להחריג אותו מהתיאוריה שלי למשל -

הוא לא יצירתי כי הוא מבוגר וכשהיה ילד ונער צעיר לא ידעו איך לתת דגש לפיתוח היצירתיות של ילדים

או שזה בגלל שהוא גדל בבית ללא נטיה או חיבה לאמנות...

כל סיבה שתנמק לי (כביכול) למה הוא שמאלי אבל ממש לא יצירתי.

זה קורה הרבה כשאנחנו צריכים לבחור ולהחליט, ההסברים והנימוקים שלנו לעצמנו יכולים להראות לנו ניטרליים לחלוטין למרות שיש סיכוי גדול שהם ממש לא כאלה...


דרך טובה לבחון את התמונה הכוללת באופן ניטרלי היא שימוש בטכניקת 6 כובעי חשיבה של Edward de Bono אותה כתב בשנת 1985. שיטת הכובעים הצבעוניים שלו מלמדת כיצד ניתן לבחון בעיה (או החלטה) ע"פ מגוון נקודות התבוננות ולא רק על פי מידע רשמי. הכובעים הצבעוניים בתיאוריה שלו עוזרים לנו לפשט את תהליך קבלת ההחלטה, לפרק אותה לגורמים, כך שהאדם המתלבט יוכל לבחור בסוג החשיבה המתאים לו או לשנות כיווני חשיבה - במקום להפעיל את כל סוגי החשיבה בו זמנית.

עוד על ששת כובעי החשיבה של דה בונו ניתן לקרוא כאן.


משהו נוסף שיכול לעזור לקבל החלטה טובה הוא להימנע עד כמה שניתן מדחיינות. מחקרים מראים שלאנשים נטייה לקבל החלטות טובות יותר אם הם מנצלים את הזמן שלהם ביעילות.

כשאנחנו בוחרים להתעלם מהחלטה ובמקומה מעסיקים את עצמנו במשהו אחר, אנחנו עלולים להחמיר את הבעיה. הרי התעלמות ודחייה שלה לא יעזרו לנו לקדם ולמצוא פתרון, נכון?

אחת האסטרטגיות להתמודדות עם התופעה הזו היא לקבוע לעצמנו 'חלון עבודה קטן' בו רק נתחיל לחשוב על הבעיה שלנו. לדחיינים רבים יש בעיה במציאת נקודת ההתחלה לעשייה: מאיפה מתחילים? קבלת החלטה לגבי עניין כלשהו עלולה לגרום להם להרגיש מוצפים. ולכן, משימות קטנות במקצבים קצרים (למשל, 10 דק' ביום), עוזרת להפחית את הלחץ וטובה לריכוז. שיטת פומדורו יכולה לעזור לך במקרה הזה


גם האמונה שזה הכל או כלום יכולה להפריע לנו להחליט ולבחור נכון. נסי להיזכר בהחלטה שהיית צריכה לקבל וההרגשה שהיתה לך רגע לפני - כאילו גורלו של העולם כולו תלוי בך ובחירה לא נכונה תהיה לא פחות מקטסטרופה עולמית...כולנו לאורך החיים התמודדנו עם מצב דומה; האם לעזוב עבודה, לקנות בית, לעבור דירה וכו'

למרות שבאותו הרגע ההחלטה הזו הרגישה הכי קריטית לחיים שלך, היום במרחק של חודשים או אפילו שנים ממנה האם היא עדיין נראית כ"כ מאיימת? גורלית? היסטרית?


גם בעזרת מסגור מחדש של הבעיה שלך תאפשר לך לקבל נקודות מבט שונות וחדשות לגבי הבחירה שתקבלי.

אחת הדרכים לעשות זאת היא לנסות לדמיין את התוצאה הגרועה ביותר שתתרחש אם תבחרי 'לא נכון'.

יש מקרים, שההחלטות שאנו מקבלים הן הרות גורל (חיי אדם, כסף בסכומים גדולים מאוד) ואלו באמת החלטות שדורשות בחינת סיכונים והשלכות באופן יסודי וזהיר.

אבל לרוב, המקרה הגרוע ביותר שיכול להתרחש הוא למעשה לא כ"כ גרוע כמו שאת חושבת. גם אם יתברר לבסוף שההחלטה שתקבלי לא תהיה הכי טובה, סביר להניח שתוכלי להפיק ממנה כמה לקחים ושעורים חשובים להמשך החיים שלך.


לפעמים קשה לנו להחליט כי אנחנו דואגות יותר מידי לתוצאות ארוכות הטווח של ההחלטה, לפעמים אנחנו מחליטות לא לחשוב 'כ"כ רחוק' ומתמקדות בכאן ועכשיו, במה שיעשה לי הכי טוב.

לפעמים אנחנו אופטימיות מידי. לפעמים פאסימיות מידי.


החלטה טובה באמת דורשת מאתנו לחשוב מכמה זוויות, לבדוק סיכונים אפשריים, לא לשכוח את מה שניסיון העבר לימד אותנו ובעיקר לצאת מנקודות מחשבה מקבעות ולהימנע מדעה קדומה. קבלת החלטה יכולה להיות מרגשת ומלחיצה, כדי לעזור לך להתמודד גם עם רגשות אלה באופן אובייקטיבי, מומלץ לך לעבור תהליך הגיוני ומסודר שמטפל בכל האלמנטים הקריטיים הדרושים לתוצאה מוצלחת, ומפחית את הסבירות להתעלם מגורמים חשובים: כיצד לבחון את האפשרויות שלך לבחירה נכונה, כיצד להעריך את התוכניות שלך, ומה לשקול בעת מסירת החלטותיך.


בסופו של יום, תהיי תהיה חייבת לבטוח בעצמך, בידע שיש לך וגם באינטואיציה שלך. אם תמשיכי להתלבט ולהתחבט במציאת 'הפתרון המושלם' יכול להיות שלא תצליחי למצוא אותו לעולם, ולא תוכלי אף פעם לקבל החלטה. ובעצם, גם זאת סוג של החלטה. האם היא מספיק טובה בשבילך?


יש לך שאלה? בדיוק בשביל זה אני כאן!

ואפשר גם במייל


#קבלתהחלטות #אימוןאישי #תוצאות_ארוכות_טווח #חשיבהתוצאתית #מסגורמחדש #כאןועכשיו #דחיינות #תיעדוףמשימות #ניהולאנרגיה #דעהקדומה #תכניתעבודה #הצלחה #בחירהאישית
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Instagram

©2020 by שרית קלדרון גורקוב - מאמנת אישית. Proudly created with Wix.com